موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: شنبه ۱۴۰۳ سي تير

لاندری
 کوه لباسی که هر روز شسته می شود!
یک نفر از نیروهای خدمات موسسه مشغول هل دادن سطل بزرگ آبی رنگ یا همان پین مخصوص حمل لباس های بچه ها به طرف رختشوخانه یا لاندری است. با او از راهروها و بخشی از حیاط  و از کنار درختان می‌گذرم تا می‌رسیم به ته حیاط موسسه؛ جایی که سه خانم مشغول کارند. لباس ها تحویل گرفته می شود و سطل بزرگ خالی می شود و این اتفاقی است هر روزه در موسسه که شاید از چشم آنهایی که از بیرون به موسسه می آیند دور می ماند. اما آنها که اهل این خانه اند می دانند هر روز ته حیاط و در رختشوخانه، خانم هایی سخت کار می کنند تا لباس بچه ها و مربیان آنها همیشه تمیز باشد.
کاری که سخت است
چند دقیقه ای در لاندری میهمان همکاران می شوم تا از نزدیک کار آنها را ببینم. آن چه در اولین لحظه حضور در لاندری توجه هر کسی را جلب می کند، حجم انبوهی از لباس و ملافه و پتوست که باید شسته بشوند یا شسته شده اند و حالا باید اتو بشوند تا دوباره استفاده بشوند.
خانم «خان‌پور» درباره‌ی نحوه ورودش به موسسه و کار در لاندری می گوید: « من 7 سالی است که با آقای سرابی (مسئول رختشوخانه) کار می کنم. قبل از ورود به موسسه، در جاهای دیگری هم کار کرده ام اما الان مدتی است اینجا هستم و خوشحالم که می توانم به دختران همدم خدمتی بکنم.»
بویی که از لباس های کثیف بلند می شود آزار دهنده است و ماندن را در لاندری سخت می کند. اما دوستان مشغول در لاندری با مهربانی به سوالاتم پاسخ می دهند. «گلی» یکی دیگر از خانم ها درباره نحوه ورودش به همدم می‌گوید: « من 7 سال قبل به مرکز وارد شدم. آن زمان دوستی بود که این جا مشغول بود و او من را به مرکز معرفی کرد. بعد از ورود به این جا، کار با ماشین ها را آموزش دیدم و مشغول شدم و از همان ابتدا هم نیروی لاندری بودم. آن زمان البته نیروهای دیگری بودند که از این جا رفتند و همکاران جدیدی آمدند.»
او در حالی که دکمه‌ی دستگاه خشک کن را می زند، ادامه می دهد: «کار این جا سخت است چون باید لباس های 400 دختر و تعدادی از مربیان و نیروهای خدمات شسته شود و از این جهت گاهی ما در روز بیش از هزار لباس را آماده می‌کنیم.»
حالا کار سنگین تر شده است
خانم جوان، همکار سوم لاندری هم درباره‌ی مشغول به کار شدن در این بحش می‌گوید: « من 8 سال قبل توسط دوستی که می دانست این جا به نیرو نیاز دارند به مرکز معرفی و مشغول به کار شدم.» او ادامه می دهد: «کار این جا سخت و سنگین است و از گذشته سنگین‌تر شده است چون تعداد نیروها و تعداد دختران بیشتر شده است.»
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org