موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: شنبه ۱۴۰۳ سي تير

سرای مهر

زیر لب دارند ذکر می گویند و کار می کنند. پیکره های را به آغوش می کشند که برای جثه ی کوچک و رنجدیده شان، گاهی خیلی سنگین است.

در شعرها نامی از آنها نیست... بی نامند این انسان ولی هر کدام یک شعر کامل اند. ولی نشان بودنشان، در گوشه گوشه های بخش پیداست، روی دست های نوازش دیده... روی اسباب بازی ها و روی لباس های پاکیزه بچه ها. این دست ها را فرشته ها یک روز بوسیده اند و هنوز جای بوسه ها، لای ترک ها و پینه ها بوی عطر می دهد...

نمی شود مادر صدایشان نکرد... و کاش واژه ای مقدس تر از مادر بود، زیرا که رنج، چهره هایشان را سپید و معصوم و مادرانه کرده است.

هر بار که از راهروها بگذریم و دستی بر شانه ی رنج هایشان بگذاریم، نعمتی یافته ایم و از آنها بردباری و از خودگذشتگی آموخته ایم. این آموزگاران خاموش، کم توقع و شریف، کلمه ی انسان را هجی می کنند. خداوند از دالان های دل آنها می گذرد و دردست های ما هم نان اجابتی می گذارد.

بخش ایزوله در تقسیم‌بندی‌های کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی شامل معلولین باMR عمیق (هوشبهر25-20→0 ) وMR شدید (هوشبهر40-35→25-20) است که در راستای بخشی از اهداف مؤسسه مبنی بر اصلاح و ارتقاء نظر و دیدگاه عامه مردم نسبت به معلولیت و فرد معلول به بخش «سرای مهر» تغییر نام یافته است.

سرای مهر در حال حاضر پذیرای 64 توانخواه دختر 8 تا 64 سال است که به دلیل معلولیت شدید ذهنی و جسمی قادر به انجام مهارت‌های اولیه زندگی نیستند و نیروهای مشغول به کار در این بخش که تحت عنوان «مادریار» نامیده می‌شوند، عهده‌دار نگهداری آنها بوده و کلیه امور آنها نظیر تغذیه، استحمام، جابه‌جایی و ... را انجام می‌دهند.

با وجود معلولیت‌های عمیق این دختران با توجه به ماهیت توانبخش بودن مرکز همواره سعی بر این بوده است که کمترین توانایی‌هایی توانخواه نیز به رشد و پیشرفت برسد. لذا برنامه‌های توانبخشی تخصصی با حضور کارشناسان متخصص در هر زمینه تدوین گردیده که «توانبخشی حرکتی» یکی از این برنامه‌هاست و تحت نظارت و فعالیت مستقیم کاردرمانگر و مربی تربیت بدنی مرکز به‌صورت روزانه و مستمر اجرا می‌گردد و هریک از دختران با توجه به مشکلات جسمی-حرکتی دارای برنامه‌ای مخصوص به خود هستند؛ به عنوان مثال یکی از توانخواهان که به طور مداوم در تخت نگهداری می‌شد، در حال حاضر با انجام تمرینات پیشرفته و با استفاده از وسایل کمک حرکتی به بهبود نسبی دست یافته و امید است که در آینده‌ای نزدیک بتواند به طور مستقل راه برود.

از دیگر برنامه‌های توانبخشی، «توانبخشی آموزشی» است که پس از بررسی‌های دقیق و علمی کارشناسان روان‌شناسی مرکز، تعدادی از دختران سرای مهر انتخاب گردیده و به‌صورت روزانه در کلاس آموزشی که توسط همکاران بخش اداره می‌شود حضور می‌یابند و برنامه آموزش‌های ابتدایی شناختی، کار درمانی ذهنی، بازی درمانی و ... برای آنها اجرا می‌گردد و روانشناس پیوسته روند پیشرفت آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و پس از تایید، مراحل آموزشی و پیشرفته‌تر آغاز می‌گردد.

زینب که یکی دیگر از دختران این بخش است و از هوشبهر بالاتری برخوردار است، در نوبت صبح با حضور در واحد خیاطی به انجام هنرهای دستی نظیر سوزن‌دوزی مشغول است.

 

سرای مهر


 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org