موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
  0   انتخاب زبان: English  
امروز: چهارشنبه ۱۳۹۸ بيست و نهم خرداد

محرم در همدم؛
 
ماهی برای سوگواری و همیاری
ماه محرم ماه عزای سالار شهدای دشت کربلاست. ماه عزای سرور و سالار جوانان اهل بهشت است. ماه درس گرفتن از آموزه‌های کربلا و مهر و محبت نسبت به فرزندان بی‌سرپرست است...
در این ماه هر کوی و برزنی در این مملکت حسینی پر است از خیمه‌ها و دسته‌ها و هیئت‌های کوچک و بزرگی که شور حسین در دلشان غوغا می‌کند. ماهی که به قول محتشم، هرکسی از خود می‌پرسد؛ «باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است»؟ 
این نوحه و عزاداری در دهه‌ی اول محرم در همدم هم به‌پاست. مریم از کارگاه گلیم بافی، اسماء از کارگاه قلم‌زنی روی مس، شقایق و مهتاب از کارگاه‌های سرود و تئاتر مسئول برپا کردن مقدمات مراسم شبانه‎‌ی موسسه هستند. آنها قبل از اذان مغرب، در صحن حیاط ساختمان شاهید، فرش و سجاده پهن می‌کنند و حتی سعی دارند بچه‌ها را هم روی خطوط منظمی قرار دهند. آنها وسواس خاصی دارند که همه چیز طبق برنامه پیش برود و نماز جماعت خوبی برپا شود. پیشنماز مهربانی که هر شب به همدم می‌آید از کار بچه‌های هیئت همدم راضی است و می‌گوید نظم برنامه، هر شب از شب‌های قبلی بهتر و دیدنی‌تر است و این تلاش بچه‌ها را می‌رساند.
بعد از نماز مغرب و عشا، مربیان زحمتکش موسسه به بچه‌ها چای و خرما می‌دهند و کم کم آماده‌ی شنیدن دعای پرفیض زیارت عاشورا و مراسم نوحه‌خوانی و مداحی امام حسین (ع) می‌شوند.
مداح برنامه هر شب قصه‌ای از رشادت‌های کربلا را به‌زبان ساده‌ی قابل فهم برای بچه‌ها توضیح و هدف از قیام امام حسین (ع) را به آنها آموزش می‌دهد. مداح خلاق همدم امسال به بچه‌ها سفارشات خاصی هم دارد. از جمله تاکید بر استفاده‌ی بهینه از آب و برق در موسسه؛ او به کمبود آب در کشورمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «نشانه‌ی یک مسلمان واقعی و دوستدار اهل بیت اسراف نکردن است. خداوند در قرآن کریم و پیامبر (ص) واهل بیت (ع) هم اشارات زیادی به این مساله‌ی مهم داشته‌اند.»
بعد از مراسم، بچه‌های هیات همدم آش نذری یا شله‌زرد به بچه‌ها می‌دهند. البته این خوراکی‌ها بستگی به نذری دارد که خیرین برای این مراسم داشته باشند.
جمع کردن فرش و جانمازها، آخرین کاری است که بچه‌ها با کمک مربیانشان انجام می‌دهند. آنها دلشان می‌خواهد همه‌ی کارها را خودشان انجام بدهند و مربیان زحمتکش موسسه از جنب و جوش بچه‌ها در این مراسم شبانه خاطرات و حرف‌های زیادی دارند. آنها دلشان را به این بچه‌ها گره زده‌اند و برکت زندگی و سلامت خانواده‌شان را در دعای بچه‌های بی‌سرپرست موسسه می‌دانند...
تاريخ:  ۱۳۹۷/۶/۲۵ به اشتراک گذاشتن این خبر :    
 


معرفی این خبر به دوستان


نظرات
نقدی موجود نیست
نظر شما

امتياز کاربران 0 از 5
 

 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو