موسسه خیریه توانبخشی دختران بی سرپرست و کم توان ذهنی
 هـمـــدم فتـح المـبین
www.Hamdam.org
انتخاب زبان: انگلیسی     0
امروز: شنبه ۱۳۹۶ پنجم فروردين
The same thing with jewelry is that in the social occasions people wear replica watches often reflect their status, identity and wealth status. Therefore, in interpersonal communication, people wear replica breitling watches, especially men's rolex replica worn by men, most eye-catching. If you want to wear a pair of men's replica rolex watches to be correct, we must first understand the men's watch, and is good at selecting men's watches. Choose a watch, often should pay attention to its type, shape, color, pattern, function and other five aspects of the problem.
کمک نقدی

کارگاه فرشینه بافی همدم

فرش دل همه آدم ها یک جور نیست. روی بعضی از فرش ها که پا می گذاری آنقدر زبر و بی روح است که آزارت می دهد. بعضی اما فرش دلشان نرم است و پر از لطافت. پر از انبساط و آرامشی که دوست داریم ساعت ها روی فرش دل آن ها که دوستشان داریم بنشینیم و لذت ببریم. مثلا روی فرشینه دل دخترانمان؛ دختران خوش ذوق « همدم فتح المبین». 15 هنرجوی کارگاه، دور یک میز در کلاسی گرم با پنجره ای دلباز و رو به نور ، نشسته اند. روی میز پر شده از هیاهوی نخ های رنگارنگ؛ قرمز، زرد، آبی، نارنجی، بنفش و... . اثری از کلافگی و سردرگمی کلاف ها نیست. صدای آرام و گاه ناموزون سوزن که نخ را به طرح گره می زند، توجهم را جلب می کند.

در و دیوار کارگاه پر شده از انواع فرشینه؛ با طرح ها و رنگ های مختلف؛ آدم برفی، گل، شکوفه های ریخته روی چمن و حتی طرح های فانتزی با رنگ های شاد. دختران ما فصل ها را هم به روی فرشینه ها کشانده اند.

مربی صبور و آرام کارگاه، خانم «جوان» می گوید که فرشینه بافی همان گونی بافی قدیم است، سوزن مخصوصی دارد و دقت و ظرافت خاصی می خواهد. او طرح ها را بسته به توان بچه ها، از ساده تا کمی پیچیده، انتخاب می کند و به آنها می دهد، بعضی وقت ها هم انتخاب رنگ ها را به عهده خود آن ها می گذارد. البته گاهی بچه ها مهارت کافی ندارند که طرح جدید بزنند و نیاز به یادآوری دارند. این کار را مربی، با صبر و حوصله انجام می-دهد و آنچه را که لازم است به آنها یادآوری می کند. بچه ها از پس کارهای هنری خوب برمی آیند و می توانند مهارت های آموزشی و حرفه ای را یاد بگیرند. آنها حالا دلبسته این هنر شده اند و از کارشان لذت می برند.

سکینه از هنرجویان با استعداد کارگاه، قالی بافی هم بلد است و در بافت فرشینه بسیار ماهر. یکی از دختران، ماه-هاست طرح بته جقه می بافد؛ طرحی باستانی و آذینی، پر از رمز و راز که جاودانگی و خرمی و تواضع ایرانیان را به یادمان می آورد و گرمای جاودانه ای هم دارد. یکی دیگر از بچه ها، اسب سر به زیری را طرح زده که البته هنوز ناتمام است و باید به انتظار تمام شدنش بنشینیم.

وقتی می خواهم از کارگاه بیرون بیایم، به بچه ها و طرح ها دوباره نگاه می کنم. همه مشغولند. کلاف ها آهسته قل می خورند و می چرخند و دست های گرم بچه ها مهربانانه، سوزن را روی گونی می فشارد.

کارگاه فرشینه بافی

کارگاه فرشینه بافی


 
آدرس پستی : مشهد ، بلوار خیام شمالی ، خیابان عبدالمطلب ، عبدالمطلب 58

تلفن: 31732 (051)


تلفنخانه : 37111764 - 37111755 (051)
تلفن مستقیم مدیریت : 2 - 37112111 (051)
تلفن مستقیم معاونت : 14-37112113 (051)
پاسخگوی شبانه روزی: 6262 125 0935
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه خیریه دختران کم توان ذهنی و بی سرپرست همدم می باشد.

www.hamdam.org


طراحی، توسعه و بهینه سازی سایت (سئو): سینام - ایرسئو